Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Protest pielęgniarek i położnych w Raciborzu. „Protestujemy, choć nie w taki sposób jak w Warszawie”

Facebook Twitter

"Podpisujemy się pod postulatami, choć nie protestujemy w taki sposób jak koleżanki w Warszawie" - mówi Radiu 90 Małgorzata Lenart przewodnicząca zakładowej organizacji Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych przy szpitalu w Raciborzu.

mat. prasowe OZPiP Racibórz

Szpital jako szpital zakaźny wciąż pracuje w wyjątkowym reżimie sanitarnym, oflagowano go i powieszono plakaty.

Musimy walczyć o swoje, chodzi o normy zatrudnienia, o pensje i nabór młodych kadr

– mówi przewodnicząca zakładowej organizacji Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych przy szpitalu w Raciborzu:

Małgorzata Lenart: Te postulaty są zbieżne i takie same we wszystkich placówkach. Poruszają one kwestie zbyt małej liczby pielęgniarek i położnych, w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. Tutaj mamy 4, 5 osób w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, a być może być i mniej. Często jest tak, że pracodawcy w różnych placówkach wymieniają te same osoby jako zatrudnione. Jest brak młodych osób, kobiet i mężczyzn do pracy w słabo opłacanych zawodach jak nasz. Nawet jeżeli młode osoby kończą studia pielęgniarskie czy położnicze, to pracują później za granicą lub zmieniają zawód.

Lenart podkreśla, że także w szpitalu w Raciborzu widać jak duża jest średnia wieku wśród pielęgniarek:

Małgorzata Lenart: Średnia wieku pielęgniarki i położnej, teraz to już jest 54 lata. Czas biegnie nieubłaganie. Jestem pewna, że za 5 lat w naszym kraju średnia wieku pielęgniarki i położnej może osiągnąć prawie 60 lat. Dobrze byłoby, aby mieszkańcy wiedzieli jaka jest sytuacja. W przypadku starszych, przepracowanych osób, może nie być takiej efektywności jak kiedyś.

Według całego środowiska, wynagrodzenie pielęgniarek i położnych jest po prostu nieprzyzwoite:

Małgorzata Lenart: Osoby z wieloletnim stażem, z wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem, to są osoby ratujące życie ludzkie, są podstawą funkcjonowania ochrony zdrowia, szczególnie szpitali. W grupie innych zawodów medycznych gubią się, są przewidziane na najniższych stawkach minimalnego wynagrodzenia zasadniczego. Do tej pory apelowano do nas o dokształcanie się i podnoszenie kwalifikacji zawodowych, ale za tym miały iść pieniądze. W tej chwili to wygląda na to, że to są groszowe sprawy. (…) Tutaj jest ogromna niesprawiedliwość.

Protest w szpitalach na Śląsku odbył się w poniedziałek (7.06.), między godz. 11.00 a godz. 13.00.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024