Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Przez cztery lata lokatorzy bloków przy ulicy Hetmańskiej w Rybniku mają jeszcze ogrzewać mieszkania piecami kaflowymi

Facebook Twitter

Cztery lata tyle mają czekać mieszkańcy bloków przy ulicy Hetmańskiej w Rybniku na podłączenie do sieci gazowej. Co ciekawe gaz jest oddalony od budynków o kilkadziesiąt metrów, bo jeden z bloków na osiedlu ma już gaz od kilku lat.

Brak gazu oznacza dla mieszkańców bloków ogrzewanie mieszkań węglem piecami kaflowymi:

Bloki należą do Rybnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Kilka lat temu w ramach programu „Infrastruktura i i Środowisko” jeden z budynków poddano termomodernizacji i podłączono do sieci gazowej, a mieszkania wyposażono w piece dwufunkcyjne. Teraz gdy RSM chciała podłączyć kolejne bloki, okazuje się, że Polska Spółka Gazownictwa każe czekać kilka lat:

Marek Newy: To samo chcieliśmy zrobić przy pozostałych budynkach. Niestety, po uzyskaniu warunków przyłączenia, wniosek o zawarcie umowy na dostarczenie gazu, niestety Polska Spółka Gazownicza zawarła z nami umowę z realizacją na rok 2026. I w takiej rzeczywistości w tej chwili się znajdujemy. Sprawa od nas jest niezależna, bo było to pokłosie decyzji PSG w sprawie wstrzymania wszelkich inwestycji ze względu na braki finansowe na realizację nowych przyłączeń.

Prezes RSM Marek Newy r90

Prezes RSM Marek Newy ma nadzieję, że inwestycję uda się zrealizować przed 2026 rokiem.

Marek Newy: Obserwujemy sytuację taką, że jednak te nowe przyłączenia jakieś tam się realizują i mamy nadzieję, że uda się to przyspieszyć, bo sobie osobiście nie wyobrażam takiej sytuacji, żeby 4 lata jeszcze te budynki były bez gazu. Natomiast nie możemy w tej chwili się oprzeć na żadnym dokumencie, który by obligował spółkę gazowniczą do szybszego podłączenia.

Radio 90: Gaz jest na miejscu, gaz jest w sąsiednim budynku. To wystarczy kilkanaście metrów przekopu i można realizować inwestycje.

Marek Newy: Wydaje się to absurdalne. Czekamy teoretycznie cztery lata, żeby to zrealizować.

Problem dotyczy około 60 mieszkań. Jak podkreśla prezes RSM, środki finansowe na instalację wewnętrzną są zabezpieczone. Czy jest szansa szybsze podłączenie gazu? Czekamy na odpowiedź Polskiej Spółki Gazownictwa.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 31 maja 2023