Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

PUP Wodzisław Śląski: Staże dla absolwentów szkół branżowych. W pandemii te osoby nie miały praktyk

Facebook Twitter

Powiatowy Urząd Pracy w Wodzisławiu Śląskim proponuje staże. Mowa o absolwentach szkół branżowych, którzy w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy z uwagi na obostrzenia wprowadzane przez pandemię koronawirusa, mieli ograniczoną możliwość zdobywania doświadczenia w wyuczonym zawodzie. 

PUP Wodzisław Śląski

Wyjaśnia Anna Słotwińska-Plewka, dyrektor wodzisławskiego Urzędu Pracy:

Anna Słotwińska-Plewka: Jest to forma taka, którą pracodawcy zainteresują się, ponieważ w tym czasie nie będą ponosili kosztów tego kształcenia. Uczniowie dokończą czy dodatkowo zdobędą umiejętności praktyczne, natomiast stypendium, czyli wynagrodzenie otrzymają od nas z urzędu. Dodatkowo, oprócz tych 5 miesięcy, pracodawca, który będzie miał zamiar zatrudnić tę osobę u siebie, będzie mógł skorzystać z prac interwencyjnych i skorzystać z dofinansowania 1200 złotych tego ucznia.

Stypendium ma wynosić około 1500 złotych miesięcznie. Najbardziej poszkodowane są osoby uczące się w zawodach związanych z gastronomią i fryzjerzy, ale program jest adresowany do wszystkich branż:

Anna Słotwińska-Plewka: Chcemy objąć tym programem wszystkich absolwentów szkół branżowych. Nie chcemy nikogo wyłączać. Faktem jest, że nie wszystkie branże straciły tyle samo, ale jednak wszyscy mieli utrudnienia. (…) Firmy też nie wszystkie działały tak jak trzeba, każdy pracodawca na rynku pracy odczuł, że jest to czas niezwykły.

Anna Słotwińska-Plewka, PUP Wodzisław Śląski

Dodatkowo 5-miesięczny płatny staż odbyć mogą też absolwenci szkół branżowych z 2020 roku. Każdy chętny musi zarejestrować się w urzędzie pracy:

Anna Słotwińska-Plewka: Jeżeli to będzie szybko, czyli już we wrześniu, znajdą się takie osoby, które ze swoim pracodawcą lub z innym, (…) to będziemy reagować bardzo szybko. W większości młodzi ludzie sami sobie wyszukują firmy, (…) ale przedsiębiorcy też mając zamiar zatrudnić osobę młodą, kontaktuje się, a my takie osoby wyszukujemy.

Nie ma ograniczonej ilości miejsc, z tej formy wsparcia będzie mógł skorzystać każdy chętny absolwent szkoły branżowej z terenu powiatu wodzisławskiego.

Kontakt do Powiatowego Urzędu Pracy w Wodzisławiu Śląskim:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj