Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Radio 90 adoptowało donicę w Raciborzu. Jakie rośliny zasadziliśmy przy Opawskiej? [FOTO, WIDEO]

Facebook Twitter

Żurawki ogrodowe, bodziszek korzeniasty, turzyca japońska. Takie rośliny rosną w donicy adoptowanej przez Radio 90 w Raciborzu. To była akcja ogłoszona przez Urząd Miasta, który szukał chętnych do opieki nad starymi donicami. Z nowymi nasadzeniami wyglądają okazale. Nasza donica stoi przy ulicy Opawskiej, przy wejściu do Parku Roth.

Małgorzata Kmieciak i Przemek Niedźwiecki wybrali się do Arboretum Bramy Morawskiej, to tamtejsi specjaliści pomogli im dobrać rośliny do donicy, posłuchajcie:

-doradzali Martyna Błaszczok i Piotr Kolarczyk z Arboretum Bramy Morawskiej.

W lesie w Oborze przygotowano kolekcje donic, by pokazać jak można je obsadzić. Duży akcent stawia się na rośliny miododajne:

Piotr Kolarczyk: Cała bioróżnorodność naszego kraju się zmniejsza i ważne jest, żeby tworzyć te środowiska, miejsca, w których te owady mogą się pożywić, odpocząć, gdzie mogą zakładać gniazda, ponieważ spada liczba owadów w całej Europie i na całym świecie. Dlatego pojawiła się taka inicjatywa, już nie tylko na obszarach wiejskich, ale także miasta stanowią główne miejsce, gdzie jest cała ta infrastruktura dla owadów, ludzi to interesuje, bo ludzie chcą być blisko natury.

Radio 90: Ludzi to interesuje, dlatego stawia się domki dla owadów, robi się prelekcje, ścieżki dla owadów…

Piotr Kolarczyk: Owady pełnią bardzo istotną rolę w naszym życiu, większą niż sobie zdajemy z tego sprawę. To są głównie owady zapylające, które przynoszą różne pożytki, np. w postaci miodu, ale głównie chodzi o zapylanie roślin, które są dla nas roślinami żywieniowymi, ale również ważne są inne owady, np. osy, które są na szczycie łańcucha pokarmowego wśród owadów, które oczyszczają z martwych owadów, ograniczają populację szkodliwych owadów. To jest wszystko powiązane, nie tylko o zapylacze, ale o wszystkie owady powinniśmy dbać.

Radio 90: Te okropne osy, na widok których krzyczymy i gonimy je z łapką?

Piotr Kolarczyk: Osy mają bardzo zły pijar, mogą być rzeczywiście niebezpieczne jeśli ktoś jest uczulony, ale one też są ważne, pełnią ważną rolę w środowisku.

Prawie wszystkie donice są już obsadzone

– mówi nam Ewa Klimaszewska, architekt miejski w Raciborzu.

Radio 90: Zrobiliśmy sobie tutaj taki mały piknik, przy doniczce, którą z pani pomocą przed chwilą obsadziliśmy. To jest donica z roślinami z Arboretum. Ile takich donic stoi na terenie Raciborza?

Ewa Klimaszewska: Rozdaliśmy 39 donic, 11 organizacjom, więc jest tego dosyć dużo.

Radio 90: One są już obsadzone?

Ewa Klimaszewska: W większości tak, jeszcze czekam na ostatnie zdjęcia, aby podsumować akcję, ale w większości już wszystkie zdobią miasto.

Radio 90: Donice znalazły swoich właścicieli, bo to była taka akcja, żeby zaopiekować się donicami, które przestały być atrakcyjne, tak?

Ewa Klimaszewska: Dokładnie tak, a były zbyt dobre, żeby je wyrzucić.

Radio 90: Jakie rośliny przeważają w tych donicach?

Ewa Klimaszewska: Doborem tych roślin zajmowało się Arboretum Bramy Morawskiej, które miało tak ogromną bazę, którą trudno mi nawet streścić. Oni wiedzieli gdzie donica będzie stała, jakie stanowisko to będzie i pomagali dobierać odpowiedni roślinki, ale w wiekszości są to rośliny miododajne, bo o to też chodziło.

Radio 90: Rozmawiałam o tym w arboretum, że teraz jest taki trend i moda, aby zachęcać ludzi, aby nawet w prywatnych ogrodach sadzili rośliny, które nie tylko ładnie wyglądają, ale też służą przyrodzie.

Ewa Klimaszewska: Odchodzi się od tzw. zatujowywania Polski i sadzi się nasze rodzimy rośliny, które dają pożywienie ptakom i owadom.

Zobacz film z naszych odwiedzin w Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj