Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rezerwat Łężczok: Wciąż jeszcze pojawiają się tam martwe ptaki

Facebook Twitter

Kolejne martwe ptaki na Łężczoku. Raciborscy strażacy znów interweniowali na ternie tamtejszego rezerwatu przyrody.

Rezerwat Łężczok: Wciąż jeszcze pojawiają się tam martwe ptaki
Pod koniec kwietnia wprowadzono zakaz wstępu do rezerwatu/ mat.prasowe fot. Nadleśnictwo Rudy Raciborskie

Rezerwat Łężczok: Kolejne martwe ptaki

Na prośbę leśników raz na kilka dni strażacy przeszukują ten teren w poszukiwaniu ptaków, które padły. Przypomnijmy jeszcze niedawno teren odcięto z powodu  ptasiej grypy, która zdziesiątkowała populacje mewy.

Tym razem ratownicy znaleźli 56 martwych ptaków. Nie do końca jednak jest jasne czy przyczyną ich śmierci była ptasia grypa. Część, albo nawet większość to mogą być młode, których rodziców zabił wirus a one same nie były w stanie przeżyć.

Teren rezerwatu jest cały czas monitorowany przez pracowników Nadleśnictwa Rudy Raciborskie.

Przypomnijmy: 24 kwietnia Powiatowy Lekarz Weterynarii w Raciborzu poinformował o stwierdzeniu wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Państwowy Instytut Weterynaryjny- Państwowy Instytut Badawczy w Puławach w dniu 24.04.2023r. zidentyfikował wirus grypy ptaków H5N1 w próbach pobranych od padłych ptaków pochodzących z dwóch lokalizacji: Rezerwat Łężczok (gm. Nędza) oraz Polder Buków – Stary Roszków (gm. Krzyżanowice).

– czytaliśmy w komunikacie służb weterynaryjnych.

martwe ptaki w rezerwacie Łężczok

25 kwietnia wojewoda śląski wydał rozporządzenie o zakazie wstępu do Łężczoka i Polderu Buków, a strefę objętą zakażeniem wysoce zjadliwą grypą ptaków objęto Rybnik, powiaty raciborski i wodzisławski oraz gminy: Gaszowice, Jejkowice, Lyski, Świerklany w powiecie rybnickim.

Teren otwarto dla turystów 26 maja.

Wpływ na poprawę sytuacji ma z pewnością pogoda, która zdecydowanie się poprawia. Choć i tak szkody w przyrodzie, jakie wirus ptasiej grypy spowodował w ciągu ostatniego miesiąca, są ogromne, bo to blisko 3 tysiące martwych ptaków, głównie mew śmieszek, jakie padły z powodu H5N1.

– informowaliśmy w Radiu 90 24 maja.

Rezerwat Łężczok. Cenne przyrodniczo miejsce

Rezerwat Łężczok to pod względem przyrodniczym jeden z najcenniejszych obszarów Bramy Morawskiej, a więc terenów stanowiących obniżenie pomiędzy Sudetami a Karpatami. Rezerwat leży w powiecie raciborskim, na terenie parku krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”. Dość dużą powierzchnie zajmują stawy, lasy i łąki, będące schronieniem dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Teren dostępny jest dzięki szlakom turystycznym oraz ścieżkom dydaktycznym.

– czytamy na stronie slaskie.travel.

Czytaj także:

Zobacz:

Zobacz inne nasze filmy!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj