Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Opowieści o regionie: ptasie zwiastuny wiosny. Posłuchaj i zobacz na filmie [PODCAST, WIDEO]

Facebook Twitter

Już się zaczęło, za oknami jak u Tuwima: "szczebiot, świegot, zgiełk, o taki!". Opowieści o regionie i opowieść o przedwiośniu. Ptasie zwiastuny wiosny w opowieści od Tomka Sczansnego, ornitologa i przyrodnika z regionu. Posłuchajcie o żurawiach, skowronkach i liczeniu bocianów.

Żurawie/ fot.T.Sczansny

Opowieści o regionie: posłuchaj kolejnych części

Opowieści o regionie: ptasie zwiastuny wiosny

Tomasz Sczansny: Jeszcze jest ciemno a już słychać ptaki, to są zwiastuny nawet nie wiosny, a przedwiośnia. Dziś porozmawiamy o skowronkach i żurawiach, to są dwa różne gatunki, jeśli chodzi o wielkość, ale które zwiastują wiosnę i można je usłyszeć z daleka.

Opowieści o regionie

Żuraw/ fot.T.Sczansny

Tomasz Sczansny: Żurawie do niedawna były ptakami, które są bardzo skryte, związane z bagnami. To są takie trochę mistyczne ptaki bo to nie jest byle ptaszek: to jest ptak z wyższych sfer… To jest PTAK. On nie chodzi, a maszeruje, defiladuje, zawsze z taką godnością. To najwyższy ptak, mowa o wzroście, mierzy nawet do 1 metra i 30 centymetrów, pomimo to, że jest taki duży, na bagnach nie jest łatwo go dostrzec. Łatwiej go usłyszeć: ten jego dźwięk, tzw. klangor, można usłyszeć z paru kilometrów. Ten dźwięk zawdzięcza specjalnej budowie tchawicy, działa trochę jak pudło rezonansowe i jak on się odzywa, to podnosi wysoko dziób i ten dźwięk się niesie daleko, daleko. Wyglądają trochę jak taki czajnik, w którym gotuje się woda, bo z tych dziobów unosi się para.

Opowieści o regionie

Żurawie/ fot.T.Sczansny

Tomasz Sczansny: Żurawie są przepiękne, one obok siebie defiladują… Żeby się związać bardziej ze sobą, to lubią tańczyć: podskakują, podrzucają gródki ziemi. Klangorzą. Wygląda jakby miały puszty ogon, a to są pióra skrzydeł i one w czasie tańców godowych z tych piór skrzydeł tworzą taki jakby bukiet. Ten bukiet jest po to, by imponować drugiej połowie. Ten taniec jest bardzo hipnotyzujący.

Opowieści o regionie

Skowronek/ fot.T.Sczansny

Opowieści o regionie: ptasie zwiastuny wiosny

Tomasz Sczansny: Skowronek jest wyjątkowy i można powiedzieć, że wszystkie modele matematyczne zaprzeczają istnieniu tego ptaka. To jest rekordzista jeśli chodzi o śpiew, skowronek potrafi śpiewać przez kilkanaście minut, to jest cykl takich trelów, gwizdów, jednocześnie wzbija się w powietrze i śpiewa na wdechu i wydechu, trzepocze intensywnie skrzydłami. Nasze serca, by tego nie wytrzymały. Potrafi zacząć śpiewać już o 3.00 rano i kończy wieczorem. Wzbija się nawet na wysokość 150 metrów, nie widać go, tylko taki punkcik, ale słychać daleko. Skowronek to gatunek polny i jest wyznacznikiem jakości środowiska polnego, im więcej skowronków, tym znaczy to, że lepsze jest środowisko naturalne. W naszym regionie np. pola za Raciborzem, tam można usłyszeć skowronka, przez cały dzień.

Radio 90: Na jakie odgłosy wiosny czekasz?

Tomasz Sczansny: Ten odgłos żurawia, kiedy jest ranek i inne ptaki się jeszcze nie odzywają, to można mieć aż ciarki, kiedy słyszysz ten klangor to w środku człowiek aż cały drży. Miałem możliwość być blisko żurawi, gdy je fotografowałem i miałem wrażenie, że ziemia drży, cały las drży… Taki bardzo wiosenny odgłos, jeśli chodzi o ptaki, ale taki, który właściwie świadczy już o lecie, to jest fletowaty głos wilgi.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj