Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik złożył wniosek o pieniądze na budowę kolejnego odcinka drogi Racibórz-Pszczyna

Facebook Twitter

Rybnik złożył wniosek na kolejny odcinek Drogi Regionalnej Racibórz-Pszczyna. Chodzi o dotację ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Miasto liczy, że otrzyma połowę z potrzebnej kwoty: koszt całkowity budowy to 200 milionów złotych.

Mowa o odcinku liczącym ponad 4 kilometry, od węzła Wodzisławskiego na DK78 do ronda na ul. Sportowej. Decyzja o przyznaniu dofinansowania powinna być znana najpóźniej za 4 miesiące, planowana realizacja tej inwestycji to lata 2022-2024. Dalszy fragment otwartej w kwietniu 2020 roku Drogi Regionalnej, stanowi końcowy element docelowego układu drogowego, jakim jest nowa DW 935 od autostrady A1 do granic Rybnika z Rydułtowami.

Jakie prace są planowane?

Zadanie obejmuje budowę jednego bezkolizyjnego węzła na skrzyżowaniu z ul. Grota-Roweckiego oraz jedno skrzyżowanie typu rondo na skrzyżowaniu z ul. Sportową, a także budowę 4 obiektów mostowych, umożliwiających trasie przekraczanie innych dróg oraz obsługę węzła. Wykonane zostaną również inne prace, związane z budową nowego śladu drogi, takie jak oświetlenie, odwodnienie, przebudowa i budowa sieci uzbrojenia terenu. Ponadto, w ramach inwestycji zostaną wykonane elementy ograniczające negatywny wpływ inwestycji na środowisko np. ekrany akustyczne, nasadzenia zieleni, kompensacje przyrodnicze, przejścia dla zwierząt, odpowiednie zabezpieczenie drogi przed zwierzętami.

Umowa na budowę drogi Racibórz – Pszczyna na odcinku przebiegającym przez Rybnik podpisana została 25 kwietnia 2017 roku. „Budowa Regionalnej Drogi Racibórz-Pszczyna (etap I do IV) w Rybniku i Żorach oraz budowa Drogi Śródmiejskiej na odcinku od ul. Obwiednia Południowa w Rybniku do Węzła Śródmiejskiego”, bo tak brzmi pełna nazwa inwestycji, zakończyła się z końcem 2019 roku. Drogę oddano do użytku 10 kwietnia 2020 roku. Projektowanie, liczne konsultacje, zabieganie o dofinansowanie, wreszcie sama budowa – ten wieloletni proces inwestycyjny zaowocował wreszcie finałem, w postaci przeszło 10-kilometrowej, obwodnicy Rybnika. Obwodnicy, którą mieszkańcy sprawnie przemieszczą się na przeciwległy kraniec miasta – od drogi krajowej 78, aż po autostradę A1. Łączna wartość projektu to przeszło 475 mln zł, ale blisko 290 mln zł z tej kwoty to najwyższe w historii miasta dofinansowanie z funduszy europejskich.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj