Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik: Obniżka stawki za wywóz odpadów

Facebook Twitter

Takie informacje w dobie inflacji nie są częste. Rybnik obniża stawki za wywóz odpadów. Mniej mieszkańcy zapłacą już od października.

wywóz odpadów

Stawki za wywóz odpadów w dół

Od stycznia 2024 roku stawka za odbiór odpadów w Rybniku wynosić ma 24 zł miesięcznie za osobę. Obniżka ceny możliwa będzie dzięki nadwyżce, jaką osiągnęło miasto w minionych miesiącach. To nie koniec dobrych wiadomości, bo mniej za śmieci rybniczanie zapłacą już w tym roku. Po przeliczeniu stawki udało się tak skalkulować, by za każdy z trzech ostatnich miesięcy tego roku rybniczanie zapłacili tylko 8 zł od osoby. Teraz miesięczna stawka wynosi 33 zł. Tak duża obniżka to przede wszystkim efekt lepszego poziomu recyklingu. Świadczy o tym choćby wzrost liczby kompostowników. Szybkie wyliczenia pokazują, że tylko w tym roku 4-osobowa rodzina zaoszczędzi na wywozie odpadów 300 złotych w przyszłym 432 złote.

Ja jeszcze dodajmy, że proponowane zmiany stawek będą przedmiotem dodatkowej sesji Rady Miasta Rybnika, zwołanej na wniosek Prezydenta Miasta Rybnika na najbliższy czwartek, 27 lipca br.

grafika: rybnik.eu

Co zrobić wy cena za wywóz odpadów była mniejsza? grafika: rybnik.eu

Co ważne, planowaną zmianę stawek udało się tak skalkulować, by za każdy z trzech ostatnich miesięcy tego roku rybniczanie zapłacili tylko 8 zł od osoby, czyli w sumie 24 zł za cały czwarty kwartał bieżącego roku.

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2023 roku miesięczna stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wynosi 33 zł. Proponowane zmiany stawek będą przedmiotem dodatkowej sesji Rady Miasta Rybnika, zwołanej na wniosek Prezydenta Miasta Rybnika na najbliższy czwartek, 27 lipca br.

Skąd ta obniżka?
To przede wszystkim efekt lepszego poziomu recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów komunalnych. W 2021 roku wskaźnik ten wynosił w Rybniku 37,72 procent, w 2022 roku już 41,24 procent. Udało się również obniżyć poziom składowania odpadów komunalnych z blisko 34 procent w roku 2021, do nieco ponad 26 procent w roku 2022.

Warto podkreślić, że zmiany te to również efekt coraz większej świadomości mieszkańców i ich troski o środowisko. Świadczy o tym choćby wzrost liczby kompostowników, z których w 2021 roku korzystało 957 gospodarstw domowych, a w roku bieżącym już 1121.

Obniżka opłaty za wywóz odpadów komunalnych to zasługa samych mieszkańców Rybnika, za co serdecznie dziękuję – podkreśla Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. – Dzięki zaangażowaniu rybniczan w segregację odpadów, w kompostowniki, znacząco zmniejszyła się ilość odpadów oddawanych na składowisko, dzięki czemu możemy sobie pozwolić na obniżkę: 24 zł w 2024 roku i rybnicki bonus, czyli 8 zł w ostatnim kwartale tego roku

– mówi prezydent.

Opłata śmieciowa w innych gminach grafika: rybnik.eu

Ile zaoszczędzimy?
Oszczędności w IV kwartale tego roku (na przykładzie 4-osobowej rodziny):

przy dotychczasowych stawkach: 33 zł x 4 osoby = 132 zł/miesiąc
w IV kwartale tego roku: 8 zł x 4 osoby = 32 zł/miesiąc
oszczędności: 100 zł/miesiąc, czyli 300 zł/kwartał!
Oszczędności w roku 2024 (na przykładzie 4-osobowej rodziny):

przy dotychczasowych stawkach: 33 zł x 4 osoby = 132 zł/miesiąc (1.584 zł rocznie)
od 1 stycznia 2024 r.: 24 zł x 4 osoby = 96 zł/miesiąc (1.152 zł rocznie)
oszczędności: 432 zł rocznie!

Co Ty możesz zrobić by wszyscy płacili mniej za śmieci?

  • Zrezygnuj z plastikowych jednorazówek – wybierz szkło lub papier
  • Segreguj! Śmieci to surowce, które można odzyskać
  • Jeśli nie potrzebujesz starych ubrań czy mebli – nie wyrzucaj, ale wymień, oddaj lub sprzedaj
  • Załóż kompostownik (dzięki temu miesięcznie zapłacisz 6 zł mniej)

Na co idą Twoje pieniądze za śmieci?
Zgodnie z przepisami, z pobranych opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi gmina pokrywa koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, obejmujące:

  • odbieranie, transport, zbieranie, odzysk i unieszkodliwianie odpadów komunalnych,
  • tworzenie i utrzymanie punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych,
  • obsługę administracyjną systemu,
  • edukację ekologiczną w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami komunalnymi.

Ile płacą inni?
Stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi są zróżnicowane. Po wprowadzeniu planowanych zmian, stawka 24 zł w Rybniku będzie jedną z najniższych w naszym regionie. Przykładowo – mieszkańcy Jastrzębia Zdroju zapłacą 33,80 zł, Wodzisławia Śląskiego 28,60 zł, Pszowa 32,50 zł, Katowic 26,30 zł, Gaszowic 34 zł, a Orzesza 35 zł.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 9 grudnia 2023