Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rzuchów: Młodzież z Polski i Czech uczyła się ratować zabytki [WIDEO,FOTO]

Facebook Twitter

Dwa tygodnie nauki i praktyki na zameczku w Rzuchowie. Kilkudziesięciu uczniów ze szkół z Rybnika i czeskiej Opawy uczyło się renowacji zabytków i dbania o tereny zielone.

Uczniowie trzech specjalizacji: budownictwa, geodezji i architektury krajobrazu poznawało tajniki zawodu na terenie starego obiektu. Ewa Mackiewicz dyrektor Fundacji na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury przyznaje, że zameczek w Rzuchowie to doskonałe miejsce do nauki. Z jednej strony jest to zabytkowy obiekt, który przechodzi renowację, jest też i park, gdzie można poznawać florę oraz nauczyć się o nią dbać.

Młodzież poznaje specyfikę pracy przy obiektach zabytkowych, zarówno jeśli chodzi o taką część renowacyjną samego pałacu, ale także zabytkowego karku, który otacza nasz pałac.
Radio 90: Na żywej tkance można obserwować zabytek.
Dokładnie, mamy nadzieję, że ten czas spędzony w naszym pałacu i kontakt z doświadczonymi instruktorami, którzy mają doświadczenie w pracy przy obiektach zabytkowych, da tej młodzieży troszeczkę inne spojrzenie i pozwoli wczuć się lepiej w specyfikę pracy z obiektami zabytkowymi.

Prace wykonywane na terenie zameczku były bardzo różnorodne, każda z grup działała w swojej branży

– dodaje Mackiewicz.

Była grupa uczniów, która zajmowała się obróbką blacharską. Poznawali sposoby, w jaki sposób robione są dachówki miedziane, które pokrywają nasz dach. W jaki sposób można z blachy miedzianej wykonywać różnego typu zdobienia. Była również część osób, która pracowała na rusztowaniu przy czyszczeniu elewacji, przy oczyszczaniu.
Radio 90: Ale też sadziliście drzewa.
Dziewczyny z kierunku architektura krajobrazu posadziły 150 drzewek. Grupa geodetów robi nam bardzo dokładne pomiary całego parku, budynku. Na tej podstawie zdobywają doświadczenia i uczą się, w jaki sposób w przyszłości spełniać swoje zawodowe obowiązki.

W projekcie uczestniczyli uczniowie z Zespołu Szkół Budowlanych z Rybnika i szkoły przemysłowej w Opawie.

Projekt czesko-polska szkoła renowacji zabytków wsparł finansowo program Interreg, a odbywał się pod honorowym patronatem Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – Łukasza Konarzewskiego.

Czytaj także:

 

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj