Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Smród w Rybniku. Kto odpowiada za nieprzyjemne zapachy ?

Facebook Twitter

Smród w Rybniku nie pozwala żyć, normalnie funkcjonować - skarżą się mieszkańcy dzielnicy Kłokocin, ale także wielu innych. Sprawą zainteresował się WIOŚ, ale póki co niewiele więcej w tej sprawie wiadomo...

budżet obywatelski w rybniku
Paruszowiec z lotu ptaka

Nieprzyjemne zapachy w Rybniku: jeden słodko kwaśny, drugi chemiczny – skarżą się rybniczanie. Odór o różnym nasileniu od kilku tygodni męczy mieszkańców. Najbardziej odczuwalny jest w dzielnicy Kłokocin. Tam już od lat mieszkańcy narzekają na sąsiedztwo oczyszczalni ścieków i kompostownia:

Są okresy, kiedy nawet nie da się wyjść na dwór. Śmierdzi okropnie, chociaż oni cały czas podkreślają, że odór nie będzie wychodził poza granice działki, poza granicę 100 metrów, a śmierdzi kilka kilometrów od zakładu. Twierdzą, że cały czas coś robią, żeby go zniwelować, tak go niwelują, że cały czas śmierdzi (…)

Na smród w Rybniku narzekają już nawet na Nowinach

Najwięcej skarg dotyczących smrodu mieliśmy z Kłokocina, Boguszowic, ale również osiedla Nowiny czy śródmieścia – mówi Dawid Błatoń rzecznik Straży miejskiej w Rybniku. Strażnicy odbyli wizję lokalną w Kłokocinie, dzielnicy Rybnika skąd prawdopodobnie wydobywa się nieprzyjemny zapach. To tam zlokalizowana jest oczyszczalnia ścieków, kompostownia i wytwórnia mas bitumicznych:

Dawid Błatoń: Zaczęliśmy otrzymywać więcej aniżeli zwykle zgłoszeń dotyczących dziwnego zapachu. To było takie powonienie stricte i słodko-kwaśnym zapachu, druga rzecz to był zapach pochodzenia chemicznego, tak nam to przynajmniej nasi mieszkańcy nam zgłaszali. Kontaktowaliśmy się wielokrotnie z wydziałem ekologii urzędu miasta, była przeprowadzana nawet wizja, gdzie strażnicy udzielali asysty urzędnikom, natomiast ta wizja niczego nie dowiodła. W sprawę zaangażował się również WIOŚ. Natomiast teraz otrzymujemy zgłoszenia odnośnie mas bitumicznych, czyli taki już stricte chemiczny zapach, który się w Kłokocinie pojawia. Strażnicy próbują dociec źródła tego zapachu.

Dawid Błatoń, rzecznik Straży Miejskiej w Rybniku

Są interwencje straży, WIOŚ, smród w Rybniku też ciągle jest

Mimo interwencji Straży Miejskiej i zainteresowania Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, ciągle nie wiadomo kto odpowiada za wydobywający się odór. Sprawą zajmuje się prokuratura. Co na to władze Rybnika zapytamy o to prezydenta Rybnika Piotra Kuczerę, który będzie porannym gościem Radia 90. Początek rozmowy Arkadiusza Żabki po godzinie 8.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 lutego 2024