Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Śnięte ryby w Rudzie: co było przyczyną? WIOŚ ma wyniki badań

Facebook Twitter

Śnięte ryby w Rudzie - znamy przyczynę tego zjawiska. Co wykazały badania próbek wody? Najważniejsze: nie doszło do skażenia.

Śnięte ryby w Rudzie

Śnięte ryby w Rudzie w rejonie Rud pojawiły się, bo był niski poziom natlenienia wody. Tak wynika z badań próbek wody pobranych w tym miejscu przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

Występujące w ostatnim czasie wysokie temperatury w połączeniu z niskim stanem wód powodują, że spada poziom tlenu

– mówi nam  Małgorzata Zielonka, rzeczniczka WIOŚ w Katowicach.

Co najważniejsze dla mieszkańców: w wodzie rzeki Ruda nie wykryto zanieczyszczeń, mogących być przyczyną śnięcia ryb. Obecni na miejscu Inspektorzy WIOŚ Katowice przeprowadzili oględziny, zarówno w miejscu ujawnienia śniętych ryb jak i na dłuższym odcinku rzeki. W żadnym z miejsc nie ujawniono zanieczyszczeń, mogących wskazywać, że przyczyną śnięcia ryb jest wprowadzenie do wody toksycznych substancji. Nie potwierdziły się więc informacje pojawiające się wśród wędkarzy czy mieszkańców, że doszło do skażenia rzeki.

Przypomnijmy, śnięte ryby w wodach rzeki Rudy zauważono 16 sierpnia. Wyłowiono ich 50 kilogramów ale kolejnego dnia zaczęły napływać kolejne. Według Wód Polskich zebrano kilka worków śniętych ryb. Po kilku dniach sytuacja unormowała się jednak na tyle, że kolejnych ryb w rzece już nie stwierdzono i dlatego zdecydowano o zakończeniu akcji i zdemontowaniu ustawionej na rzece zapory.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 9 grudnia 2023