Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Szpital Śląski w Cieszynie uruchomił Poradnię Psychologiczną dla Dzieci i Młodzieży

Facebook Twitter

Pandemia oraz przymusowa izolacja pogłębiły skalę trudności psychicznych, z jakimi zmagają się najmłodsi. Stale powiększa się liczba młodych osób, które potrzebują specjalistycznej pomocy. Według badań około 20% dzieci cierpi aktualnie na problemy natury psychicznej. 

mat.prasowe Starostwo Powiatowe Cieszyn

Mówi specjalista w zakresie psychiatrii, doktor Andrzej Kłoda, który jest inicjatorem uruchomienia poradni w cieszyńskim szpitalu:

Andrzej Kłoda: Psychiatria dzieci i młodzieży przez wiele lat była traktowana bardzo po macoszemu, ja myślę, że to co jest istotne to to, że zaczęło się zmieniać, ale te zmiany z powodu zmian cywilizacyjnych bardzo przyspieszyły. Obecnie jak nastolatek mówi, że z kimś rozmawia to znaczy, że pisze z kimś na discordzie, jak się z kimś spotyka, to jest w pokoju i na laptopie z kimś się spotkał. A my nie mamy wypracowanych dobrych modeli reagowania na to co się dzieje w wymiarze wirtualnym. To jest coś czego dopiero doświadczamy. Wiadomo, że te najbardziej wrażliwe osoby- dzieci, nastolatkowie- będą pokoleniem eksperymentalnym, a wiadomo, że jak jest eksperyment, to są też koszty, jakie się ponosi.

Dodatkowym czynnikiem, który ma wpływ na stan psychiki dzieci i młodzieży jest trwająca pandemia:

Andrzej Kłoda: To, że dzieci siedziały przez kilkanaście miesięcy przed ekranami i właściwie- z doświadczenia mojego syna mogę powiedzieć, że pojechał na rowerze na spotkanie z kumplami i po 20 minutach wrócił i mówi, że nie wi o czym mają właściwie rozmawiać. Wrócił, usiadł i na discordzie zaczął z nimi rozmawiać. To jest pokolenie nastolatków, którzy zaadoptowali się, natomiast na pewno koszty poniosą. Część tych kosztów to będą zaburzenia lękowe, zaburzenia rodzącej się osobowości, natomiast to co możemy im dać, to możemy im dać wsparcie, dobrą diagnozę i leczenie. I to gwarantujemy w naszej poradni.

Z Poradni Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży w Szpitalu Śląskim w Cieszynie można skorzystać bezpłatnie, by umówić się na wizytę nie trzeba mieć skierowania. Poradnia jest czynna przez 5 dni w tygodniu, w tym dwukrotnie do godziny 20.00.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj