Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Szpital tymczasowy na terenie Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach

Facebook Twitter

Zgodnie z zapowiedziami, to w stolicy województwa powstanie polowy szpital dla chorych na covid-19 z naszego województwa. Będzie mógł pomieścić nawet pół tysiąca łóżek.

www.facebook.com/JWieczorekPL

Mówi rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska:

Rzeczywiście Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach zostało wskazane jako lokalizacja na szpital tymczasowy. Tak naprawdę za wcześnie jeszcze, aby mówić o szczegółach, a już na pewno nie można spodziewać się, że już od jutra pierwsi pacjenci chorujący na koronawirusa, będą tam przewożeni i leczeni. Od kilku dni trwają intensywne, niemalże całodobowe zespoły kryzysowe z udziałem ekspertów, doradców, a to przede wszystkim są lekarze, którzy pracują intensywnie nad stworzeniem planu strategii funkcjonowania tego dużego przedsięwzięcia jakim jest szpital tymczasowy.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek chwali dogodne położenie i dobrą infrastrukturę, a także możliwość sprawnego dostosowania obiektu do odpowiednich standardów:

Specjalny zespół, w skład którego wchodzą eksperci, głównie lekarze o różnych specjalnościach, pracuje intensywnie nad planem strategii organizacyjnej tak ogromnego przedsięwzięcia, jakim jest szpital tymczasowy.

– zapewnia wojewoda śląski.

Trwają uzgodnienia dotyczące zarówno wyposażenia szpitala tymczasowego, jak i personelu, który będzie w nim pracował. Wojewoda jest w stałym kontakcie z zarządcą MCK, dyrektorami szpitali, izbami lekarskimi i pielęgniarskimi, czy władzami Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, którzy wykazują ogromne zaangażowanie i chęć współpracy.

Jak wygląda sytuacja w śląskich szpitalach?

Oto dane dotyczące liczby łóżek dla pacjentów COVID-19, stan na środę (21.10.):

Liczba łóżek dostępnych dla pacjentów COVID19 (podawana ogółem) – 1468 (szpitale I, II i III poziomu)
Liczba łóżek zajętych przez pacjentów COVID19 – 945
Liczba łóżek respiratorowych dostępnych dla pacjentów COVID19 – 108
Liczba łóżek respiratorowych zajętych przez pacjentów COVID19 – 86
Liczba wydanych decyzji nakładających obowiązek na szpitale – 61

Na pacjentów, którzy przechodzą zakażenie nieuciążliwie, czekają miejsca w izolatoriach w Istebnej oraz w Ustroniu – łącznie to ponad 250 miejsc, z czego zajętych jest 58.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2022