Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Tarta z rabarbarem. Skusicie się w sobotnie popołudnie?

Facebook Twitter

To nie jest najszybsze ciasto na świecie, ale dzięki połączeniu smaku rabarbaru z pomarańczą, jest przepyszne. Smak nadzienia wynagrodzi Wam trud przygotowania.

W Radiu 90 mamy dla Was kolejny przepis z użyciem skarbów z ogrodów. To jest czas na rabarbar, więc proponujemy tartę z rabarbarem. Spód jest z ciasta kruchego, więc robi się go w mig. Dłużej trwa przygotowanie nadzienia, a potem wycinanie kratek, listków czy innych wzorków, jakie kończą dzieło.

Przepis pochodzi ze strony kwestiasmaku.com, został sprawdzony w naszej redakcji i wiemy, że wart jest polecenia.

Ciasto kruche można zrobić według własnego przepisu, jaki używacie do wypieków na kruchym spodzie, tutaj macie opis nadzienia i pieczenia:

1 kg rabarbaru
200 g cukru
1 pomarańcza
4 łyżki dżemu pomarańczowego (lub truskawkowego)
1 cukier wanilinowy
1 łyżeczka cynamonu
1/2 szklanki rodzynek (opcjonalnie)

Rabarbar umyć i pokroić na 1,5 cm kawałki, włożyć do garnka, dodać cukier, skórkę startą z pomarańczy oraz wyciśnięty sok, dżem, cukier wanilinowy i cynamon. Zagotować, a potem zmniejszyć ogień i gotować przez około 5 – 7 minut aż rabarbar zmięknie, ale nie rozpadnie się. Rabarbar odsączyć, a sok zredukować do ilości około 1/2 szklanki, w międzyczasie dodawać resztę soku zbierającego się w misce. Na konie dodać rabarbar do syropu, dosypać rodzynek i wymieszać.

Piekarnik nagrzać do 190 stopni C. Formę na tartę o średnicy 24 cm posmarować masłem i wykleić ją jedną częścią ciastem. Drugą- mniejszą- zostawiamy na kartkę czy inne wycinanki na górę. Na spód wysypać wiórki kokosowe i uklepać je dłonią. Drugą część ciasta rozwałkować i wykroić z niego paski.

Rabarbar wyłożyć na spód tarty, na wierzch położyć paski z ciasta. Ciasto posmarować roztrzepanym jajkiem i wstawić do piekarnika na ok. 55 minut.

Rabarbar jest niewymagającą rośliną jeśli chodzi o uprawę, rośnie w ogrodach, ma piękne liście (dzieci uwielbiają nosić je jak parasole), ma też imponujące bulwiaste kwiaty. W kuchni wykorzystuje się łodygi rabarbaru. To źródło witamin A, C, E, a także potasu, kwasu foliowego i błonnika. Ale uwaga, specjaliści zwracają uwagę, że duża ilość rabarbaru w diecie może skutkować wypłukaniem wapnia z organizmu.

Zawarty w nim kwas szczawiowy przekształca się, tworząc szczawian wapnia – związek, który odkłada się w postaci kamieni nerkowych. Dlatego rabarbaru powinny unikać osoby z chorobami nerek i reumatyzmem.

Nawet Superman lubi rabarbar!:)

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj