Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Widzisz przestępstwo środowiskowe? Zgłoś je w specjalnym formularzu

Facebook Twitter

Zauważyłeś wysypisko śmieci w lesie, a może nagły wzrost ilości ciężarówek w terenie z dala od domów? Dotyczy to także różnego rodzaju beczek i pojemników, które pojawiły się w miejscu, gdzie być nie powinny. Jeśli masz podstawy, by sądzić, że środowisko naturalne jest zagrożone, zgłoś to Inspekcji Ochrony Środowiska.

To przykre, ale w ostatnich latach nasila się zjawisko porzucania odpadów przez nieuczciwe podmioty gospodarujące odpadami. Odpady porzucane są na terenach leśnych, wyrobiskach poeksploatacyjnych.

Jak mówi Marek Chibowski, pełniący obowiązki Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, duży problem stanowi również porzucanie odpadów przez nieuczciwe podmioty w pomieszczeniach i na posesjach osób prywatnych.

Marek Chibowski: Zdarza się, że dochodzi do wynajmowania magazynów, hal a nawet stodół gdzieś na uboczu w miejscach prawie niezamieszkałych. Dlatego apelujemy do wszystkich, aby rozważnie zastanawiali się nad tym komu wynajmują, co jest magazynowane, gdyż schemat funkcjonowania jest dosyć prosty. Pojawia się osoba, która wynajmuje przestrzeń magazynową, w bardzo krótkim czasie wypełnia ją i po kilku dniach znika. Dokonanie utylizacji odpadów, które pozostają, a bardzo często są to odpady niebezpieczne, przechodzi na właściciela nieruchomości.

W celu ułatwienia zgłaszania tego rodzaju nielegalnej działalności na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska został stworzony specjalny interaktywny formularz. Mówi Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska:

Jacek Ozdoba: Każdy kto widzi jakieś sytuacje niepokojące związane ze środowiskiem np. temat związany z porzuceniem odpadów niebezpiecznych, zgromadzeniem, podpaleniem czy też wylewaniem substancji, ma możliwość zgłoszenia poprzez formularz. To jest narzędzie, które ma dawać możliwość momentalnego reagowania przez odpowiednie organy.

Formularz znajdziecie na stronie www.gios.gov.pl/pl/zglos-interwencje

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj