Wybory parlamentarne: Dziś (6.10) mija termin termin składania wniosków o pełnomocnictwa
Dziś (6.10) mija termin składania wniosków o pełnomocnictwa w wyborach do parlamentu. Te odbędą się 15 października. Przypomnijmy, o ustanowienie pełnomocnika mogą starać się osoby niepełnosprawne oraz osoby, które najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60. rok życia i starsze.
Wybory parlamentarne. Termin składania wniosków o pełnomocnictwa
Metoda pozwala tym, którzy nie mogą osobiście stawić się w lokalu wyborczym, jednak oddać głos. Kim jest pełnomocnik?
Andrzej Mizioch: Jest to osoba, która idzie i głosuje za nas. Pełnomocnikiem może być każda osoba z rodziny. Jeżeli to jest wstępny, zstępny, to może dla dwóch być pełnomocnikiem. Może to być również osoba obca. Nie może być pełnomocnikiem osoba, która jest członkiem komisji.
Mówi naczelnik wydziału spraw obywatelskich w rybnickim Urzędzie Miasta. Wyjaśnijmy „wstępni” – osoby, od których się wywodzimy, a więc rodzice czy dziadkowie i „zstępny”, czyli nasze dzieci, wnuki czy prawnuki. Okazuje się, że na przykład w Rybniku liczba osób, które chcą pomocy pełnomocnika w głosowaniu, rośnie z wyborów na wybory:
Andrzej Mizioch: Od 2014 roku Europarlament, to wtedy były wydane 4 pełnomocnictwa, Sejm, Senat w 2015, to było 18 pełnomocnictw, 2019 – jest znaczny wzrost, bo aż 60 pełnomocnictw. Na dzień dzisiejszy na godzinę, a było złożonych 70 wniosków o wydanie aktu pełnomocnictwa, z czego wydano 54 i nadal wnioski wpływają.
A ostatnie dane dotyczą czwartkowego (5.10) poranka. Generalnie jak widać, coraz więcej osób zaczyna korzystać z możliwości głosowania za pomocą pełnomocnika. Dlaczego?
Andrzej Mizioch: W tej chwili to już jest znaczny wzrost. Mamy np. bardzo dużo osób, które nie posiadają orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, a korzystają z tego, bo na przykład wyjeżdżają na wczasy za granicę, a chcą, żeby głosować na swoich kandydatów z tego okręgu i to jest jedyny powód dla tych osób. Natomiast niepełnosprawny to wiadomo, przyczyną co jest. Myślę, że troszkę zmienia się ta mentalność, to myślenie i troszkę inaczej podchodzimy do wyborów. Być może, że stawka jest przy tych wyborach duża, może dlatego takie zainteresowanie.
Naczelnik przypomina, że po złożeniu wniosku, każdą osobę odwiedzi pracownik urzędu miasta, któremu należy potwierdzić chęć skorzystania z pomocy pełnomocnika. Sam pełnomocnik nie musi być wtedy obecny, może zaświadczenie odebrać później w Urzędzie Miasta albo też magistrat może mu je wysłać pocztą.
Cała procedura nie jest dla nas problemem, chociaż mocno angażuje naszych pracowników tuż przed wyborami a można by tego uniknąć
– dodaje nasz rozmówca
Andrzej Mizioch: Prośba do wszystkich, którzy zamierzają w przyszłości skorzystać z tej formy głosowania czy korespondencyjnego, to bardzo proszę robić to wcześniej, ponieważ bardzo dużo osób zostawia to na ostatnie dni. Mamy wtedy nawał pracy, także ja zapraszam, żeby to robiono wcześniej. Wybory są zawsze zarządzane 3 miesiące wcześniej.
Przypomnijmy, że wniosek o ustanowienie pełnomocnika, osobiście czy też drogą elektroniczną można złożyć jeszcze tylko dzisiaj (6.10) do godziny zamknięcia urzędu miasta czy gminy. W Rybniku to 12.30.
Sprawdziliśmy, jak wygląda ilość wniosków w porównaniu do poprzednich wyborów na przykład w Radlinie i Godowie. W Radlinie nieznaczny wzrost w ubiegłych wyborach do parlamentu wydano 11 pełnomocnictw, w tych do wczoraj było ich 18. W Godowie wyraźnie widać tendencję wzrostową. W ostatnich wyborach parlamentarnych udzielono 3 pełnomocnictw, w prezydenckich i samorządowych po jednym. Tymczasem w tegorocznych złożono już 14 wniosków.
Czytaj także:
- Wybory parlamentarne 2023 tuż tuż… Chcesz głosować poza domem? Zgłoś to! [TERMINY]
- Wybory do Sejmu za pasem. Kto wystartuje z regionu?
- Kto na senatora? Okręgi wyborcze nr 72, 73 i 79