Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wystawa Anny Świderskiej w Galerii Smolna w Rybniku: Jak złapać na zdjęciu dziecko z ADHD?

Facebook Twitter

Emocje mamy pokazane w fotografiach dziecka, czyli obserwacja codzienności przez pryzmat obiektywu. To można zobaczyć na wystawie zdjęć w Galerii Smolna przy filii nr 8 rybnickiej biblioteki.

mat.prasowe Galeria Smolna Rybnik

„Autoetnografia skazy” to fotografie Anny Świderskiej:

Anna Świderska: Moje obserwacje na temat mojego dziecka, które zaczęły się w momencie pojawienia się u niego pierwszych symptomów nadpobudliwości psychoruchowej. To są moje obserwacje, obserwacje mamy, obrazy, które są przepuszczone przeze mnie. Niby bohaterem tych zdjęć jest moje dziecko, ale to chyba bardziej ja jestem bohaterką. To jest tak jak się już ma czasami dosyć, opadają ręce z bezsilności, siada się na fotelu, na kanapie i patrzysz na tę rzeczywistość, która tak naprawdę przelatuje przed oczami i patrzysz bezwiednie na to… Próbowałam to uchwycić, dlatego dużo jest rozedrgań, rozmazań.

To fotografia dokumentalna, czarno-biała:

Anna Świderska: Ja bardzo lubię czarno- białą fotografię, nie lubię kolorów, choć moje dziecko jak widzi się na czarno- białym zdjęciu, to mówi: „Mamo, Ty mnie znowu na szaro przedstawiasz”.  Nie lubi siebie na czarno- białych zdjęciach, a ja nie lubię kolorów, bo kolor mi jakby wszystko przykrywa. Jak się chce pokazać jakiś problem, no to czarno- białe zdjęcia pozwalają wydobyć sedno.

Oglądając te zdjęcia nie ma się wątpliwości, że autorką jest matka

– dodaje Marzena Oleksy, kierująca filią nr 8 rybnickiej biblioteki:

Marzena Oleksy: To mnie interesuje, jak dziecko, które ma podobne problemy, reaguje na fotografie, czy ono widzi też siebie ewentualnie… (…). Poruszająca, emocjonalna wystawa, myślę, ze rodzice powinni ją zobaczyć (…).

Wystawę zdjęć Anny Świderskiej w Galerii Smolna w Rybniku można oglądać do końca października.

Zobacz mat.prasowe Galerii Smolna w Rybniku:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj