Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zabawa w Radiu 90: Co to jest pat? [WYNIKI, WIDEO]

Facebook Twitter

Mistrzostwa Europy w szachach błyskawicznych odbędą się w dniach od 18 do 20 grudnia w Katowicach, w tygodniu przed prestiżową imprezą razem z naszymi słuchaczami tłumaczymy szachowe terminy. Pora na hasło "pat".

Od poniedziałku (14.12.) do piątku (18.12.) proponujemy naszym słuchaczom zabawę, w której razem rozszyfrowujemy terminy szachowe. Codziennie w programie porannym, około 10.40 w Radiu 90 pada szachowy termin. Dziś (17.12.) kolejny z nich:

Co to jest pat?

Nagroda trafiła do Doroty ze Zwonowic:

Dorota napisała:

Pat to jest taka sytuacja w szachach, w której jeden z graczy nie może wykonać żadnego posunięcia zgodnego z przepisami, ale jego król nie jest szachowany, tzn. nie jest atakowany przez żadną bierkę przeciwnika. Zgodnie z zasadami gry pat natychmiast kończy partię remisem.

Co na to nasza specjalistka? Arcymistrzyni Karina Cyfka:

Wybrane odpowiedzi naszych słuchaczy

Adam z Raciborza:

Pat inaczej remis występuje gdy obydwoje gracze nie mają dostępnego ruchu.

Monika z Jastrzębia:

Pat to sytuacja, gdy nie ma szacha, a osoba, na którą przypada ruch nie może wykonać żadnego ruchu zgodnego z zasadami gry :)

Dawid z Rybnika:

Pat to sytuacja na szachownicy w której osoba mająca wykonać ruch nie ma takiej możliwości. Partia kończy się remisem.

Kacper z Cieszyna:

Pat to (bardzo kontrowersyjna w dzisiejszych czasach) sytuacja, kiedy na planszy pozostaje dwóch królów i jeden za wszelka cenę chce złapać drugiego. W tym celu goni go dookoła planszy.

Mariusz z Mszany:

Pat to brak możliwego ruchu dzięki czemu można „wygrac” remis… Lepsze to niż przegrana.

Ewa z Rybnika:

Pat oznacza remis. Szachownica ma 64 pól i obojętnie, ile by figur pozostało w grze, to już nie zrobisz żadnego ruchu. Dla gracza, który ma przegraną partię spatowana partia oznacza sukces.W końcu remis jest lepszy od porażki!

Bądźcie uważni! Już jutro (18.12.) ostatnie szachowe hasło, ale także ogłosimy finałową zabawę na naszym portalu, w której potrzebne będą Wam terminy, o które pytamy każdego dnia.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj