Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zakład Karny w Jastrzębiu-Zdroju: Za 64 mln złotych powstanie tzw. pawilon przejściowy

Facebook Twitter

Za 64 mln złotych Zakład Karny w Jastrzębiu-Zdroju buduje tzw. pawilon przejściowy. Koniec inwestycji zaplanowano na pierwszy kwartał przyszłego roku.

zakład karny

Zakład karny będzie rozbudowany. Co powstanie?

Obiekt powstaje poza murami więzienia i ma pomóc skazanym w odnalezieniu się w społeczeństwie. Mówi pułkownik Wojciech Emerling dyrektor jastrzębskiego więzienia:

Wojciech Emerling: Można powiedzieć, że jest to swego rodzaju eksperyment. U nas jeszcze takie placówki nie funkcjonują. Jest to coś mniej niż więzienie, ale bardziej pozwoli stanąć na nogi i poczuć się bardziej odpowiedzialnym za siebie, za swoje decyzje. Pozwoli na nabycie umiejętności związanych chociażby z gospodarowaniem środkami finansowymi. Ten obiekt jest usytuowany poza murami więzienia. Także tutaj już tej kontroli ze strony służby więziennej będzie bardzo, bardzo niewiele.

zakład karny

Pułkownik Wojciech Emerling zakład Karny w Jastrzębiu-Zdroju

To pilotażowy projekt mówi wiceminister sprawiedliwości Michał Woś:

Michał Woś: Buduje się w ramach tego projektu pawilon mieszkalny dla więźniów przeznaczonych do odbycia kary w systemie pół otwartym. Czyli nie są codziennie zamykani na klucz. Mury są zamykane na klucz, ale oni sobie na tych oddziałach tam żyją. Ale jednocześnie do tego buduje się halę, która służy pracy i ten kontrahent tam oczywiście się znajduje. Ale jest też coś takiego jak dom przejściowy, czyli na ostatni okres odbywania kary. Więźniowie idą jakby do tego domu przejściowego. Wygląda to w bardzo zbliżony sposób do zwykłego oddziału, przypominającego bardziej takie życie codzienne po to, żeby on się wdrożył, jeżeli kończy swoją karę, żeby nie był od razu rzucony na głęboką wodę.

Michał Woś wiceminister Sprawiedliwości

Większość skazanych Zakładu Karnego w Jastrzębiu-Zdroju ze względu na półotwarty charakter placówki pracuje.

Wykonują różne prace

– mówi.

Wojciech Emerling: Od powiedzmy zatrudnienia na potrzeby jednostki, gdzie zajmują się przygotowywaniem posiłków, pracami porządkowymi, pracami konserwacyjnymi. Świadczą też prace na rzecz kontrahentów zewnętrznych. Tutaj jest bardzo szeroka paleta. To są firmy, które zajmują się produkcją mebli, przemysłem samochodowym. Zatrudniamy też górników, także jeżeli chodzi o pracę w kopalni, to też szczególnie ta forma jest ciekawa, ponieważ tutaj osadzeni są związani umową o pracę i najczęściej pozostają już w tej pracy.

W związku z rozwojem jastrzębskiego Zakładu Karnego cały czas poszukiwani są pracownicy do Służby Więziennej.

Wojciech Emerling: Funkcjonariusze zawsze są potrzebni. Tutaj dodatkowym wyzwaniem jest to, że jednostka się rozbudowuje, także w związku z tym będą potrzebne nowe ręce do pracy. Natomiast faktycznie zachęcamy do służby, służby ojczyźnie. Przede wszystkim stabilnej pracy, którą Służba Więzienna oferuje, pracy, która też wiąże się z możliwością osobistego rozwoju, jest pracą satysfakcjonującą dla każdego, kto chce się zaangażować, kto chce się rozwijać i potrzebuje przede wszystkim stabilizacji i chce służyć ojczyźnie.

Zakład Karny Jastrzębie-Zdrój rozpoczął funkcjonowanie 8 kwietnia w 1963 roku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 10 maja 2024