Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zamiast remontować sypiące się zabytkowe budynki, postawili płot

Facebook Twitter

 Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Rybniku postanowił, że trzeba ogrodzić ponad 100-letnie zabytkowe budynki gospodarcze na osiedlu familoków przy ulicy Słonecznej na Paruszowcu i przy ulicy Padarewskiego w Niedobczycach.

A wszystko przez orzeczenie Inspektora Nadzoru Budowlanego, który stwierdził że zagrażają one bezpieczeństwu.

Kiedy zdecydujemy się na remont, zdecyduje analiza finansowa– mówi Agnieszka Skupień, rzeczniczka Urzędu Miasta w Rybniku:

Część zabytkowej zabudowy, tzw. chlewików została wydzielona ze względu na orzeczenie inspektora nadzoru budowlanego. Nadzór budowlany stwierdził, że zagrażają bezpieczeństwu. Na razie zostały wygrodzone, będzie ponowna inspekcja w tym miejscu i będą pod ochroną konserwatorską przebudowywane.

Radio 90: Pytanie: kiedy?

Nie mam dobrych informacji, to na pewno trochę potrwa, kwestia ustalenia kosztów tej przebudowy, zakresu prac, jakiegoś pomysłu na to jak to powinno wyglądać.

Radio 90: Ogrodzenie zabrania wejścia mieszkańcom? Oni tam nie mogą korzystać?

Nie mogą korzystać, co więcej trzeba sobie uczciwie powiedzieć, że wcześniej większość osób, które korzystały z tych budynków jako schowków, no zwykle nie były to podpisane umowy z Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej, tylko – można powiedzieć – trochę siłą rozpędu korzystali z tych budynków. Na ten moment nie można tam wchodzić, nie można z nich korzystać, do chwili przebudowy.

Rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Czytaj także:

Sypiące się budynki na Słonecznej w Rybniku. Co z tym zrobić?

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 maja 2022