Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

 

6. Jastrzębskie Dyktando: Zwycięzca okazał się… bezbłędny!

Facebook Twitter

"Naprędce, szybko, rach - ciach, szast - prast, ale na pewno nie na chybił trafił!". To fragment tekstu dyktanda, który mógłby być jednocześnie jego instrukcją. Nie ma czasu, by się zastanawiać - ortografia to nie loteria. Doskonale jednak wiemy, że czasem wszystkim sprawia problemy i błędy się zdarzają.

Uczestnicy 6 Jastrzębskiego Dyktanda stawili jednak czoła wyzwaniu i w sobotnie (19.05.) przedpołudnie zmierzyli się z nie najłatwiejszym tekstem. Tuż przed ogłoszeniem wyników rozmawiała z nimi Monika Turoń:

Uczestnicy z niecierpliwością oczekiwali na wyniki. Jury nie mogło się jednak spieszyć, stawka była wysoka, a z bykami… ortograficznymi, ale jednak bykami – nie ma bowiem żartów ;)

mówi Aldona Skudrzyk, profesor Uniwersytetu Śląskiego i autorka tekstów dyktand. W grupie młodszej wystartowało blisko 250 osób, z trudniejszym tekstem, przygotowanym dla starszych zmierzyło się 205 uczestników 6 Jastrzębskiego Dyktanda:

Uczestnicy przyznają, że dyktando to dobra okazja, by się sprawdzić i świetnie bawić. W niektórych odezwał się jednak duch walki i zapowiadają przyszłoroczny wielki come back:

Polska ortografia do najłatwiejszych nie należy, zasady nie zmieniają się jednak zbyt często – przyznaje profesor Uniwersytetu Śląskiego, Aldona Skudrzyk:

Klucz do sukcesu? Nieustanne obcowanie ze słowem pisanym. Czytać, czytać i jeszcze raz czytać – poleca profesor Aldona Skudrzyk. A kolejną okazję do sprawdzenia swojej znajomości ortografii mieszkańcy regionu będą mieli już w ten piątek. O godzinie 17-tej w rybnickiej bibliotece rozpocznie się dyktando, które po raz trzeci wyłoni Rybnickich Mistrzów Ortografii w kategorii młodzieżowej i otwartej.

WYNIKI 6 Jastrzębskiego Dyktanda:
Wśród najmłodszych zwycięzcami zostali:

Mały Mistrz Ortografii – Rafał Naryniecki z Bytomia /I-Pad/
I Mały Wicemistrz Ortografii – Magdalena Kadłubek ze Świerklan /konsola Sony PS-3/
II Mały Wicemistrz Ortografii – Zuzanna Pojda z Wodzisławia /aparat telefoniczny/
Jastrzębski Mały Mistrz Kaligrafii – Sylwia Lipus z Jastrzębia-Zdroju /zestaw pisarski/
Wyróżnienia: Ewelina Hofman z Jastrzębia-Zdroju, Wojciech Pszonak z Pszczyny /słowniki/

W grupie starszej najlepsi okazali się:

Mistrz Ortografii – Maciej Kajzer z Bystrej Śląskiej /3 100,00zł. w gotówce/
I Wicemistrz Ortografii – Iwona Kruszec z Katowic /telewizor 42’/
II Wicemistrz Ortografii – Wioletta Syrek z Jastrzębia-Zdroju /laptop/
Jastrzębski Mistrz Kaligrafii – Jolanta Węglorz z Marklowic /zestaw pisarski/

Wyróżnienia: Weronika Budniok z Jastrzębia-Zdroju, Bożena Zamkotowicz z Kuźni Raciborskiej /aparaty fotograficzne/

Ponadto w konkursie nagrodzeni zostali najmłodszy i najstarszy uczestnik dyktanda, a wśród uczestników rozlosowano następujące nagrody: 2 wycieczki do Brukseli, rower, kask, lampę, toster, grę, piłkę, GPS, książki.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj