Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Bazylika w Rybniku to duma miasta. Właśnie uhonorowano architekta, który ją stworzył

Facebook Twitter

Górująca nad regionem Bazylika w Rybniku, to najbardziej charakterystyczny budynek w mieście. Teraz, na postumencie upamiętniono architekta, który stworzył projekt budowy świątyni - Ludwiga Schneidera.

Bazylika w Rybniku to najbardziej reprezentacyjny budynek w mieście. Teraz jej architekt, twórca Ludwig Schneider został uhonorowany. Od dziś (11.10) na skwerze tuż obok kościoła, ma om swój postument, na której widnieje płaskorzeźba z jego wizerunkiem.  Ten niemiecki architekt zaprojektował około 40 kościołów. Większość w stylu neogotyckim. To między innymi kościół św. Mikołaja w Raciborzu, Kościół św. Marii Magdaleny w Kuźni Raciborskiej, czy bazylika św. Antoniego w Rybniku. Mówi Henryk Mercik, Miejski Konserwator Zabytków:

Henryk Mercik:  Myślę, że to chyba pierwszy jest monument upamiętniający Ludwiga Schneidera. I też bardzo się cieszę, że on jest w Rybniku, dlatego że to najbardziej imponująca w sensie lokalizacji i rozmiarów, skali dzieło Ludwiga Schneidera. Znajduje się ono właśnie tu, w Rybniku. Nie bez powodu jest to najbardziej rozpoznawalny, architektoniczny symbol miasta Rybnika.

Odsłonięcie postumentu Ludwiga Schneidera nastąpiło w 200-lecie kultu św. Antoniego w Rybniku, w 120-lecie rozpoczęcia budowy kościoła i w 80 rocznicę śmierci architekta. Mówi proboszcz parafii ks. Marek Bernacki:

Ks. Marek Bernacki:  To jest inicjatywa miasta tak naprawdę, która się wpisuje w ten jubileusz 200 lat żywego kultu świętego Antoniego. To jest piękny przykład takiej współpracy. My się tutaj jakby dokładamy naszą obecnością. Bazylika, która faktycznie jest takim najbardziej rozpoznawalnym miejscem i jest taką chlubą i każdy, który przybywa do tej Bazyliki, to jest zachwycony, mówi, że coś wspaniałego. Cieszę się, że właśnie architekt ma też swoje tutaj miejsce, że tak jakby miasto współuczestniczy w tym jubileuszu.

To kolejny postument upamiętniający ważne postaci dla miasta Rybnika. Tuż obok urzędu ok kilku lat stoi pomnik przedwojennego burmistrza miasta Władysława Webera, w przestrzeni miejskiej są i inne ważne postacie – podkreśla prezydent Piotr Kuczera:

Piotr Kuczera: Pan Haase jest upamiętniony w parku Kozie Góry czyli tam gdzie działał. Mamy naszego Juliusa Rogera upamiętnionego w parku Bukówka i myślę, że pani Janina Podlodowska koło Teatru Ziemi Rybnickiej to kolejna postać, która tworzyła te miasto, współtworzyła to miasto i tak naprawdę jest to też wyraz wdzięczności nas za to, że działał, że stworzył coś, co dzisiaj jest symbolem Rybnika.

Postument Ludwiga Schneidera kosztował 26 tysięcy złotych.

 

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 15 maja 2024