Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Cieszyn: Otwarto nowy oddział w Szpitalu Śląskim

Facebook Twitter

Oddział Obserwacyjno-Zakaźny oraz Oddział Gruźlicy i Chorób Płuc otwarto dzisiaj (30.11.) w cieszyńskim Szpitalu Śląskim. Obiekt wyposażony jest w wysokiej klasy specjalistyczny sprzęt medyczny i spełnia najwyższe wymogi sanitarne w zakresie chorób zakaźnych.

Budynek szpitala, w którym mieszczą się oddziały ma równo 110 lat, ale wnętrza są nowoczesne

– zaznacza Zadam Śliż, zastępca dyrektora szpitala do spraw technicznych i gospodarczych:

To jest nowy sprzęt. Ultra nowoczesne urządzenia, które udało nam się pozyskać. Dodatkowo zabezpieczyliśmy wszystkie nowinki techniczne, jakie mogliśmy wsadzić do tego budynku zostały włożone m.in. kontakt z pacjentem na sali chorych poprzez telefon wewnątrz, bez konieczności używania aparatu w ręce, oprócz tego są na każdej sali kamery, personel będzie mógł zobaczyć, co pacjent robi i z nim porozmawiać nie wchodząc. Ograniczmy wejścia personelu w obecnej sytuacji covidowej.

W najbliższych dniach, sukcesywnie do nowego oddziału trafiać będą chorzy na covid, którzy teraz są rozmieszczeni w innych częściach cieszyńskiej lecznicy. Jak zaznacza Śliż – w nowym oddziale specjalną uwagę poświęcono dodatkowemu zabezpieczeniu przed transmisją wirusów.

14 sal poprzedzonych śluzami, na sali chorych jest najmniejszy nawiew, w śluzie jest troszeczkę większy, a na korytarzu jest największy. Powoduje to, że wszystko co jest w sali chorych nie wychodzi na zewnątrz i nie zaraża potencjalnie innych pacjentów jak i personelu. Instalacja tlenowa jest poprowadzona dla każdego łóżka, więc tutaj nie ma sytuacji, żeby nie można było podpiąć respiratora, oprócz tego są przygotowane gniazda pod podpięcie czy kardiomonitorów czy urządzeń stricte medycznych. Także myślę, że jest w pełni wyposażony i przygotowany dla pacjentów.

Jak podkreślają władze szpitala, modernizacja starego obiektu i zaadaptowanie go na cele kompleksu leczenia chorób zakaźnych i chorób płuc była koniecznością.

Obecnie jesteśmy jedynym ośrodkiem w subregionie południowym, którego zakres obejmuje leczenie tych chorób

– mówi Czesław Płygawko, dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Płygawko jednak nie ukrywa, że są ogromne problemy z zapewnieniem kadry na oddziałach:

Powiem, że jest bardzo ciężko, wynika to z tego, że jako szpital zostaliśmy wskazani jako pierwsi do przyjmowania pacjentów z podejrzeniem czy z zakażeniem covid już w marcu tego roku. Jeteśmy jakby cały czas na pierwszej linii frontu, natomiast teraz w ostatnich miesiącach dołączają do nas inne szpitale marszałkowskie czy szpitale samorządowe, które również tworzą tzw. łózka covidowe.

Inwestycja pochłonęła 15 milionów złotych. 6 milionów przekazał Urząd Marszałkowski w Katowicach, 6 milionów powiat cieszyński, reszta to środki własne szpitala.
Rozbudowa i modernizacja Pawilonu III to kolejna po modernizacji SOR, budowie lądowiska dla śmigłowców ratunkowych i kontenerowej pracowni TK i RTG, inwestycja cieszyńskiej placówki w ostatnich latach.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj