Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kowalik w Radiu 90: „Nie mamy pieniędzy na ustawowe podwyżki dla pracowników szpitala. Grozi nam paraliż”

Facebook Twitter

"Nie mamy pieniędzy na ustawowe podwyżki dla pracowników szpitala. Brakuje nam 8 mln złotych. Jeżeli nie będzie wsparcia ze strony NFZ, szpital czeka paraliż" - pisze w liście do Ministra Zdrowia Krzysztof Kowalik dyrektor wodzisławskiego szpitala.

Wjazd do szpitala w Wodzisławiu

Problem ma większość szpitali, bo od 1 lipca zgodnie ze znowelizowaną ustawą po raz kolejny wzrosły płace minimalne pracowników medycznych, administracji i gospodarczych. Niestety, za zmianą przepisów nie poszły środki na podwyżki dla nich:

Krzysztof Kowalik: Na dzień dzisiejszy 8 274 000 złote, tyle nam brakuje pieniędzy do końca roku. To jest około 1 400 000 na miesiąc, to jest kwota, której szpital sam nie jest w stanie unieść. W związku z tym skierowałem pismo do ministra, że nieprzekazanie odpowiednich środków na wzrost wynagrodzeń spowoduje paraliż szpitala i zagrożenie dla możliwości udzielenia świadczeń zdrowotnych dla pacjentów.

Dyrektor szpitali w Wodzisławiu i Rydułtowach Krzysztof Kowalik

Oczekujemy na rozwiązanie systemowe, bo w podobnej sytuacji znalazła się większość placówek

– dodaje:

Krzysztof Kowalik: Spora grupa szpitali w województwie śląskim, w kraju również. Wymaga to rozwiązań systemowych. Nakłada się nowe zobowiązania na pracodawcę, nie mówiąc skąd ma wziąć środki. Przy tym wzroście kosztów funkcjonowania inflacji w kraju to już te koszty są nie do udźwignięcia dla szpitali. Strata będzie rosła, my nie jesteśmy w stanie wyłożyć takich pieniędzy, bo ich po prostu nie mam.

Pismo zostało skierowane do Ministra Zdrowia, NFZ-tu oraz parlamentarzystów z regionu

O środki na podwyżki wspólnie z dyrekcją szpitala walczy też starosta wodzisławski, który nie ukrywa rozczarowania ostatnimi decyzjami władz centralnych. Zdaniem Leszka Bizonia wszystko to powoduje, że szpitale powiatowe znajdują się w coraz gorszej sytuacji. Problem został przedstawiony podczas konwentu starostów. Delegacja szefów powiatów udała się już z protestem do resortu zdrowia. Nieoficjalnie mówi się o zamachu na lokalne lecznice i ukrytej próbie likwidacji powiatowych szpitali. Wczoraj (9.08.) Ministerstwo Zdrowia obiecało pieniądze szpitalom powiatowym, na razie jednak nie ma konkretnych informacji o jakie pieniądze chodzi.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj