Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kuczera w Radiu 90: ”Będą podwyżki dla pracowników jednostek miejskich i urzędu”

Facebook Twitter

''Będą podwyżki dla pracowników jednostek miejskich i Urzędu Miasta Rybnika'' - mówi w porannej rozmowie prezydent Piotr Kuczera. To efekt zawartego przed kilkoma dniami porozumienia z terenową Solidarnością.

Ustalono, że od 1 lipca podwyżkę w wysokości 250 złotych brutto otrzymają wszyscy pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej, Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej i Rybnickich Służb Komunalnych i Miejskiego Domu Pomocy Społecznej. Mogą oni otrzymać także dodatkowe 150 złotych, o tym kto dostanie zdecydują osoby kierownicze w zakładach.

Piotr Kuczera: Jeżeli chodzi o jednostki, to porozumienie mówi o tym, że 250 złotych jest pewne, a 150 złotych to są pieniądze do decyzji osób na stanowiskach kierowniczych, które mają to narzędzie motywacyjne. Proszę też czytać tego typu podwyżki w kontekście podwyżki płacy minimalnej, tak naprawdę w samorządzie następuje dramatyczne spłaszczenie płac, to oznacza że pracownicy z długoletnim stażem stoją w miejscu z tymi pensjami.

Od sierpnia na wzrost wynagrodzenia o 500 złotych mogą liczyć pracownicy Urzędu Miasta

– dodaje poranny gość Radia 90:

Piotr Kuczera: Występnie chciałbym żeby to był 1 sierpnia ale to będzie też zależało od pewnych zmian strukturalnych które funkcjonują, to jest dość duża operacja.

Radio 90: A kwota?

Piotr Kuczera: Wstępnie 500 złotych, tyle mamy przeliczone na etat brutto. Też proszę pamiętać, że ten element motywacyjny będzie do dyspozycji naczelników, kierowników, aby tak kształtować strukturę zatrudnienia aby była jak najbardziej sprawa i efektywna.

prezydent Piotr Kuczera

Przewodniczący terenowej Solidarności przyznaje, że porozumienie cieszy, bo to pierwsza podwyżka od kilku lat:

Piotr Rajman: Jest to pewien progres. Od wielu lat nie było podwyżek płac, tylko były podwyżki płac tzw. minimalnych, natomiast nastąpiło gwałtowne spłaszczenie wynagrodzeń i dochodziło do absurdów, że osoba która była po studiach zarabiała, tak z całym szacunkiem, tyle co osoba sprzątająca, także tutaj udało się nam troszeczkę te nożyce płacowe rozszerzyć. Urząd Miasta nie ma swojej organizacji związkowej, natomiast przy okazji Solidarność wygrała 500 zł dla pracowników Urzędu Miasta od 1 sierpnia.

Po 15 października tego roku strony mają ponownie zasiąść do stołu negocjacyjnego, by rozmawiać o wysokościach podwyżek na kolejne lata.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 30 lipca 2021