Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Pełnomocnik Cioch: Zmiana planu uniemożliwia powstanie zakładu górniczego

Facebook Twitter

Zmiana planu zagospodarowanie przestrzennego uniemożliwia lokalizowanie zakładu górniczego - mówi Tomasz Cioch pełnomocnik prezydenta Rybnika do spraw Inwestycji i Gospodarki Przestrzennej.

Jak już Was informowaliśmy, rybniccy radni podjęli na wczorajszej sesji decyzję o wprowadzeniu zmian do planu zagospodarowania dla części miasta Rybnika.

Rada Miasta w Rybniku zmienia plan zagospodarowania: Nie dla kopalni! [WIDEO]

Część radnych miała wątpliwości, czy nowe zapisy zablokują skutecznie wydobycie węgla kamiennego ze złoża Paruszowiec i powstanie w tym miejscu kopalni. Rozwiewał je pełnomocnik Tomasz Cioch:

Żaden dokument planistyczny, czy to studium, czy to plan miejscowy, nie może uniemożliwiać eksploatacji złoża węgla kamiennego. My absolutnie w projekcie uchwały takiego ustalenia wprowadzić nie mogliśmy. Na pewno było by to kwestionowane przez wojewodę śląskiego. Natomiast poszczególne elementy ustaleń tego projektu uchwały uniemożliwiają zgodnie z tym, co było przedstawione w raporcie oddziaływania na środowisko, zlokalizowania z tym terenie zakładu górniczego.

Sprawa kopalni Paruszowiec połączyła radnych wszystkich klubów, którzy praktycznie jednogłośnie zagłosowali za przyjęciem zmian w planie zagospodarowania przestrzennego. O to aby tak się nie stało zabiegała spółka Bapro zainteresowana powstaniem tam kopalni, która rozesłała do radnych pisma by nie podejmowali tej decyzji. Stało się jednak inaczej. Teraz uchwała trafi do biura prawnego wojewody. Wszyscy czekają również na ostateczne stanowisko w sprawie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 grudnia 2020