Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Region apeluje w Sejmie do premiera: „Nie wolno nas zostawić bez środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji”

Facebook Twitter

Samorządowcy z regionu apelują w Sejmie do premiera: "Nie wolno nas zostawić bez środków z Funduszy Sprawiedliwej Transformacji". O tym, że tak się może stać przez nowe koncesje mówiliśmy już w Radio 90.

fot. facebook.com/KuczeraPiotr

O problemie przed jakimi stoją gminy górnicze kilka dni temu dyskutowano w Warszawie z udziałem samorządowców podczas prac podkomisji stałej do spraw transformacji. Mówi prezydent Rybnika

Piotr Kuczera: Miasto Rybnik na swoim poletku zrobiło wszystko, aby zablokować możliwość powstania nowej kopalni. Prywatny inwestor dalej chce ubiegać się o koncesję. Dzisiaj jest ostatni moment, żeby minister klimatu i środowiska jasno powiedział, czy koncesje w Polsce będą przyznawane. Stoimy przed ważnym momentem. Środki na transformację dla gmin górniczych mogą zostać utracone. Jesteśmy tu po to, żeby to zasygnalizować, bo ten problem domaga się odpowiedzi.

Samorządowcy przyjechali do Sejmu na zaproszenie posła Krzysztofa Gadowskiego, który w tej sprawie skierował apel do premiera. Mieczysław Kieca prezydent Wodzisławia Śląskiego, a jednocześnie przewodniczący Stowarzyszenia Subregionu Zachodniego zrzeszającego 28 gmin, także apelował by nie pozbawiać ich 10 miliardów złotych:

Mieczysław Kieca: Szansą na nasz rozwój, na byt, na codzienne życie jest jedynie Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Dlatego jesteśmy tutaj wszyscy razem. Dlatego apelujemy do parlamentarzystów, szczególnie do prezesa rady ministrów, który jest posłem ze Śląska. Panie premierze, nie wolno Śląska pozostawić bez funduszu. Jeżeli ktoś nie wie jak to się może skończyć, zapraszam do Wodzisławia Śląskiego. Ponad 20 lat temu zamknięto olbrzymi zakład górniczy. Do teraz robimy wszystko, aby wyprowadzić ludzi z biedy. Dziś jest 20 lat do zamknięcia kolejnych zakładów. To jest ostatni moment, aby przygotować się do tej transformacji.

N terenie subregionu zachodniego aż w 18 gminach prowadzona jest działalność górnicza.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 lutego 2023