Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Cieszyn: Jest porozumienie z Tauronem. Firma dostarczy węgiel do miejskiej ciepłowni

Facebook Twitter

Tej zimy w Cieszynie osoby, które korzystają z dostaw ciepła Energetyki Cieszyńskiej, nie powinny marznąć. Ma to zapewnić porozumienie, które dzisiaj (2.08.) miasto podpisało z przedsiębiorstwem Tauron Ciepło.

Jakkolwiek to zabrzmi, ale w miejskiej spółce, w ostatnich miesiącach jest bardzo gorąco i to nie z powodu produkowanego tam ciepła, a braku funduszy – nie tylko na inwestycje, ale przede wszystkim na zakup opału na nadchodzącą zimę. O takiej sytuacji alarmował podczas ostatniego posiedzenia sejmu poseł Przemysław Koperski. Jak mówił, firma z Cieszyna potrzebuje pilnie kilkudziesięciu milionów złotych:

Przemysław Koperski: Aby tysiące mieszkańców Cieszyna i Śląska Cieszyńskiego korzystających z sieci ciepłowniczej nie zostało z zimnymi kaloryferami i zimną wodą nadchodzącej zimy. W spółce, której współwłaścicielem jest Tauron, czyli Skarb Państwa, brakuje na umorzenie uprawnień do emisji CO2 na kwotę blisko 20 milionów złotych, brakuje 30 milionów złotych na dokończenie budowy trzech kotłów gazowo-olejowych oraz 10 milionów złotych na zakup węgla na nadchodzący sezon grzewczy. (…)

Pytanie zadane premierowi pozostało bez odpowiedzi, jednak mieszkańcy Cieszyna mogą odetchnąć, miastu udało się porozumieć ze wspólnikiem Tauron Ciepło.

Przedsiębiorstwo zapewni dostawy paliwa węglowego do Energetyki Cieszyńskiej

– mówi Marcin Staniszewski prezes Zarządu Tauron Ciepło:

Marcin Staniszewski: To jest pierwszy kluczowy krok do zapewnienia dostaw ciepła do mieszkańców miasta Cieszyn w najbliższym roku w sezonie grzewczym, jak również w latach przyszłych. Zapisy, które są zawarte w tym porozumieniu, ich wykonanie gwarantuje dostawy ciepła. Tauron Ciepło wykonał wszystkie kluczowe elementy konieczne do zapewnienia dostaw ciepła, teraz kluczowa jest współpraca burmistrza z samorządem, aby zapisy zostały spełnione. My jesteśmy gotowi, żeby rozpocząć dostawy węgla, dostawy ciepła.

Jak dodaje Staniszewski, do tej pory, choć spółka miała 55% udziałów w Energetyce Cieszyńskiej, nie miała większości głosów na zgromadzeniu wspólników. Porozumienie ma zmienić tę proporcję:

Marcin Staniszewski: Realizacja zapisów porozumienia zapewni Tauron Ciepło kontrolę nad spółką. Wtedy jesteśmy w stanie zapewnić dostawy węgla. Będziemy właścicielem, będziemy decydować i odpowiadać za spółkę jako Tauron Ciepło. Wtedy dostawy węgla będą zapewnione. Przed podpisaniem porozumienia nie mieliśmy takiej możliwości. Jest to pierwszy krok do zarządzania energetyką cieszyńską przez Tauron Ciepło.

Ostatnie miesiące to intensywne rozmowy z naszym partnerem w spółce Energetyka Cieszyńska.

Porozumienie zapewnia dostawy energii w tym i następnych sezonach

– zapewnia Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna:

Gabriela Staszkiewicz: Dla nas był to priorytet. Przede wszystkim wiemy, że większość mieszkańców Cieszyna, osiedla są usieciowione, podpięte pod sieć ciepłowniczą Energetyki Cieszyńskiej, dlatego też te rozmowy były prowadzone w tym kierunku, żeby zapewnić ciepło do instytucji i dla mieszkańców.

Czy mieszkańców w niedalekiej przyszłości czekają podwyżki cen ciepła? Na to pytanie nie było konkretnej odpowiedzi ze strony włodarza miasta:

Gabriela Staszkiewicz: Żaden z nas nie jest w stanie powiedzieć jakie będą podwyżki, jakie podwyżki zostaną zastosowane w różnych mediach. Wiemy, że mamy kryzys energetyczny, natomiast cena ciepła jest ustalana przez Urząd Regulacji Energetyki i od urzędu zależy też wysokość stawek ciepła.

Spółka Energetyka Cieszyńska zapewnia ciepło prawie 30 tysiącom mieszkańców miasta. W tej sprawie dzisiaj (2.08.) odbyła się również sesja nadzwyczajna poświęcona funkcjonowaniu Energetyki Cieszyńskiej.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 17 maja 2024