Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Piotr Kuczera w Radiu 90: O punktach szczepień i problemach w rybnickim szpitalu

Facebook Twitter

4 maja prawdopodobnie ruszy punkt szczepień masowych w Rybniku. Najlepiej wypadła hala w Boguszowicach. W porannej rozmowie w Radiu 90 prezydent Piotr Kuczera, odniósł się też do przekazania 816 tysięcy złotych na zakup aparatu do testów na koronawirusa, który dziś stoi bezużyteczny w rybnickim szpitalu. Poranny gość Radia 90 zapowiedział również, gotowość do rozmów w Urzędzie Miasta pomiędzy skonfliktowaną dyrekcją szpitala z lekarzami.

W miniony piątek Narodowy Fundusz Zdrowia sprawdził trzy miejsca, w których Miasto Rybnik chce szczepić mieszkańców: halę sportową w Boguszowicach, szpital psychiatryczny przy Gliwickiej , oraz kampus przy ulicy Rudzkiej:

Radio 90: Czy już wiemy kiedy ruszy w Rybniku punkt szczepień masowych?

Piotr Kuczera: Wszystko wskazuje na to, że 4 maja. My jako Samorząd Rybnicki jesteśmy przygotowani, NFZ odebrał 3 punkty, taki wzorcowy na hali w Boguszowicach, drobne uwagi były do 2 pozostałych ale tak naprawdę samorząd przygotował całe zaplecze, przygotował lodówki na szczepionki, łączność, całe systemy informatyczne, to wszystko jest, czekamy na szczepionki.

Radio 90: Słyszałem, że są chętni do pracy w punktach.

Piotr Kuczera: Tak, są chętni. Od kilku dobrych tygodni są osoby, które są przeszkolone i gotowe do szczepień. Powtarzam, kluczowa jest szczepionka.

Porannego gościa Arkadiusz Żabka pytał też o dofinansowanie aparatu do szybkiego wykonywania testów w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku, który od kilku miesięcy stoi bezużyteczny. Przypomnijmy, miasto Rybnik przekazało rok temu na ten cel 816 tysięcy złotych. Przez kilka miesięcy sprzęt pracował, od kilku już nie, bo testy wykonuje się w laboratorium w Katowicach, wobec którego szpital ma zobowiązanie finansowe:

Piotr Kuczera: Niepokoją mnie te ostatnie doniesienia, które mówią, że nie jest wykorzystywany. Na pewno tą sprawę trzeba wyjaśnić. Miasto przekazało pieniądze. Decyzja o zakupie takiego a nie innego sprzętu była decyzją szpitala. Zdaje się, że chodzi o rzecz prostą, czyli regulowanie należności dla firm które te testy sprzedają i chyba tu jest pies pogrzebany. Zakładam, że jest to jeden z priorytetów szpitala aby odblokować tą drogę testowania rybniczan czy mieszkańców naszego subregionu.

Radio 90: Pan rozumie taki szantaż finansowy?

Piotr Kuczera: Nie rozumiem, szczególnie w czasach pandemii, pokazuje się bardzo drapieżny kapitalizm, co jest smutne w momencie gdy ludzie umierają.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny ma nie tylko problemy z bezużytecznym aparatem do testów na koronawirusa, ale również z lekarzami. 45 specjalistów zamierza odejść, w połowie maja może ich zabraknąć na oddziałach. Rada Miasta Rybnik na czwartkowej sesji zaapelowała do Urzędu Marszałkowskiego o podjęcie pilnych działań zmierzających do ratowania szpitala:

Piotr Kuczera: Nie chciałbym się tutaj opowiadać po którejkolwiek ze stron z prostego powodu, tak naprawdę jeżeli będzie trzeba mediować, szukać tego miejsca spotkania, to na pewno Urząd Miasta jest do tego gotowy. Pan marszałek zapewnia, że wszystko jest w jak najlepszym porządku. Przyznam się, że nie do końca mnie to przekonuje. Myślę, że spotkanie w urzędzie w ramach Komisji Zdrowia, że one też przyniesie jakąś platformę wymiany informacji, ale też mam nadzieję rozwiązania tego.

A cała poranna rozmowa z prezydentem Rybnika, Piotrem Kuczerą do zobaczenia tutaj:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lipca 2021