Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pogotowie: „Jesteśmy przygotowani na drugą falę zakażeń COVID-19”

Facebook Twitter

Ponad 4 tysiące przypadków zakażenia koronawirusem - to rekord jeśli chodzi o zachorowania w Polsce, jaki odnotowaliśmy dziś (08.10.). Z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach płynie uspokajający komunikat: "Jesteśmy przygotowani na drugą falę zakażeń COVID-19".

Miejmy nadzieję, że ta druga fala nie będzie, aż tak duża, jak się spodziewamy. Jesteśmy przygotowani, społeczeństwo może czuć się bezpiecznie. Nasz personel medyczny też jest odpowiednio wyedukowany, jak należy się zachowywać, podejść i być zabezpieczonym – bo to jest priorytet. Każdy zespół ratownictwa medycznego, a mamy ich w województwie ponad 160, a w naszej jurysdykcji jest 89, każdy jest przygotowany do interwencji u pacjenta z podejrzeniem covidu. Natomiast te karetki ”covidowe”, to są dedykowane karetki do transportu pacjentów.

– zapewnia Klaudiusz Nadolny, kierownik ośrodka koordynacji w Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym w Katowicach.

Nowa strategia walki z koronawirusem to duże zmiany dla zespołów ratownictwa medycznego:

Duże zmiany w kwestii objawów, odnośnie właśnie temperatury i transportu pacjentów, do którego szpitala ten pacjent ma być transportowany. Do szpitala specjalistycznego powinni trafiać tylko pacjenci, którzy mają dodatni wynik. Natomiast szpital musi mieć przygotowane te miejsca izolacyjne, ewentualnie jeżeli się potwierdzi, to później transportem między szpitalnym lub karetką ”covidową” transport do tego szpitala wielospecjalistycznego. My jako system ratownictwa mamy rzadko doczynienia z pacjentem, który ma potwierdzony covid. Najczęściej mamy styczność z pacjentem, który ma podejrzenie.

Ile będzie karetek „covidowych” na terenie Śląska zdecyduje Główny Inspektor Sanitarny, który musi podpisać porozumienie w tej sprawie z Narodowym Funduszem Zdrowia. Trwają też rozmowy, by uruchomić kilka wymazobusów, które będą obsługiwane przez pracowników Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj