Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Opowieści o regionie: inteligentne i czyste szczury [PODCAST]

Facebook Twitter

Na prośbę słuchaczy Radia 90 przyrodnik Tomasz Sczansny w programie Opowieści o regionie opowiedział o szczurach. Jakie to zwierzęta? Czy należy je tępić? Posłuchajcie kolejnego odcinka.

Opowieści o regionie: inteligentne i czyste szczury [PODCAST]
fot.pixabay.com

Opowieści o regionie: posłuchaj kolejnych części

Co jakiś czas do Radia 90 dzwonią słuchacze przerażeni ilością szczurów na swoim osiedlu. Dlatego pytamy Tomka Sczansnego, przyrodnika i znawcę ptaków i zwierząt o szczury. Co o nich wiemy?

Opowieści o regionie: inteligentne i czyste szczury

Radio 90: Czy szczurów należy się bać?

Tomasz Sczansny: To zależy, zależy od ich liczebności i od tego, gdzie one są. Bo zapewne kiedy jest ich bardzo dużo w jakichś dużych zakładach mięsnych czy też w jakichś wielkogabarytowych sklepach, to mogą narobić szkody. Aczkolwiek kontakt z nimi wcale nie jest taki niebezpieczny. Dlatego, że taki bezpośredni kontakt ze szczurem mało kto miał. On może nas oczywiście zaatakować, ale w momencie, kiedy czuje się zagrożony, bądź zapędzony w jakiś kozi róg. Wtedy może nas ugryźć. A gryzie bardzo szybko. Potrafi ugryźć nawet 6 razy na sekundę.

Opowieści o regionie: inteligentne i czyste szczury [PODCAST]

fot.pixabay.com

Tomasz Sczansny: Szczury mają bardzo ostre siekacze, więc na pewno ugryzienie jest bolesne. Tym bardziej, że tam gdzie są szczury to widać jakie czynią szkody, bo potrafią i zgryzać beton, a to nie dlatego, że go jedzą, ale takie siekacze rosną przez całe życie, więc trzeba im coś, na czym będą mogły piłować te zęby, a jednocześnie ostrzyć. Co zresztą dzieje się u wszystkich gryzoni. Jak ktoś ma chomika czy jakąś mysz, to trzeba im dawać jakiś suchy chleb czy patyki, żeby te zęby mogły zdzierać.

Radio 90: Jak duże są szczury?

Tomasz Sczansny: One zwykle to są takie ponad 20 centymetrów, jeżeli chodzi o samo ciało. Dodatkowo jeszcze jest ogon. Ale co jest ciekawe? Że one potrafią przecisnąć się przez dziurę nawet 13 milimetrów, więc wydaje nam się czasami, że jakieś miejsce jest niedostępne, a one znajdą najmniejszy otwór i potrafią się tam przecisnąć i dostać do środka.

Tomasz Sczansny: Żeby pozbyć się szczurów to podstawową rzeczą jest zachowanie czystości. Jeżeli gdzieś jest czysto, nie ma takiego bałaganu, nie mają co jeść, no to tych szczurów tam nie będzie, bo nie mają czego szukać. A czego szczury szukają? A szukają ciemności, szukają ciepła, żeby móc się tam rozmnażać, ale dodatkowo potrzebują jedzenia. U nas jest tak, że śmiecie wyrzuca się do koszy plastikowych. One są bezpieczne. Natomiast w Nowym Jorku był bardzo duży problem ze szczurami i tam wydano aż 32 miliony dolarów na walkę ze szczurami, co i tak się nie powiodło. A podstawowym problemem było to, że tam śmieci wyrzucane są w workach, więc jak worki takie czekały na wywóz, to szczury, które wychodziły w nocy chodziły po prostu między mieszkańcami i żerowały na tych śmieciach. I to nie jest tak, że jedzą wszystko. Mają swoje preferencje żywieniowe, ale szukając po naszych śmieciach wydaje nam się, że one zjadają wszystko. Szukają szczególnie białka, czyli mięso, ale i różnych  nasion. Ale i nasze jedzenie domowe też dla nich nie jest problemem.

Opowieści o regionie: inteligentne i czyste szczury [PODCAST]

fot.pixabay.com

Tomasz Sczansny: Są dwa gatunki szczurów, które występują w Polsce. Te najbardziej popularne to szczur wędrowne, ale jest też szczur śniady, on nie występuje na terenie całej Polski bądź nie mamy takich danych. Ale to jest taki szczur, który żyje w dolinach rzecznych. Ja na przykład miałem taką sytuację, kiedy fotografowałem zimorodka, a to taki ptak, który gnieździ się w norach na zboczach i siedziałem, fotografując go, a przede mną tak pół metra, wyjrzał taki duży szczur z innej dziury i popłynął sobie później przez wodę, żeby dalej żerować, bo właśnie szczury doskonale pływają. No ale też można powiedzieć, że doskonale latają. Ale chodzi o to, że nawet z 6 metrów jak szczur spadnie, to jemu się nic nie stanie.

Radio 90: Jest coś, co umili wizerunek szczura. Ponoć ma łaskotki i potrafi się śmiać…

Tomasz Sczansny: Tak, śmieje się. Ponoć to wychwycili tylko u małp i u szczurów. Jak naukowcy próbowali gilgotać szczególnie po plecach, to one się śmieją. Z tym, że to nie jest słyszane dla ludzkiego ucha, dlatego że to są takie ultradźwięki. Mogłyby to wychwycić np. nietoperze, specjalne maszyny to wychwytują. Szczury porozumiewają się przez ultradźwięki, przez takie piski My znamy szczurze piski, ale te, które pozwalają się porozumiewać, są niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Dodatkowo też, kiedy badano szczury, to okazało się, że kiedy u małp okazywaniem takiej wyższości jest bicie się po klacie, to u szczurów to jest wąchanie i takie węszenie. Im szczur więcej węszy, to znaczy, że jest wyżej w hierarchii.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj